English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: جمعه ٢١ مرداد ١٤٠١

آمار بازدید

بازديدکنندگان امروز : 98
کل بازديدکنندگان : 1119129
بازديدکنندگان آنلاين : 4


  چاپ        ارسال به دوست

ساماندهی پسماندهای عفونی شهرستان مهاباد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش باغچه ای مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان مهاباد

ساماندهی پسماندهای عفونی شهرستان مهاباد

نشست هم اندیشی ساماندهی پسماندهای عفونی شهرستان مهاباد در محل سالن کنفرانس شبکه بهداشت و درمان مهاباد برگزار شد.

این نشست با حضور مدیر شبکه، رییس سازمان نظام پزشکی، رییس بیمارستان، رییس مرکز بهداشت، رییس دی کلینیک تامین اجتماعی،نماینده آزمایشگاه های بخش خصوصی، نماینده فرمانداری، مدیر بیمارستان، مسئولین بهداشت محیط مرکز بهداشت و بیمارستان و تجهیزات پزشکی تشکیل شد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان مهاباد با بیان اهداف این نشست اعلام کرد: این نشست با هدف ساماندهی پسماندهای عفونی فرآورده های خونی و شیمایی دارویی برگزار شده است.

وی افزود: در عصر حاضر مدیریت پسماندهای بیمارستانی شاید مهم تر از تولید آن باشد زیرا در صورت اجرا نشدن برنامه های ساماندهی پسماند بیمارستانی باید در آینده شاهد تاثیرات مخرب آن روی سلامت انسان و محیط زیست باشیم .

دکتر حسینی ضمن تشکر از ریاست دانشگاه علوم پزشکی بیان داشت: با حمایت های دکتر ولی زاد ریاست دانشگاه علوم پزشکی ارومیه دستگاه بی خطر ساز پسماندهای عفونی شرکت دانش بنیان ایمن الکترونیک باختران با ظرفیت 1500 لیتری با استفاده از تکنولوژی مایکرویو از اواخر خرداد ماه جهت استفاده در بیمارستان امام خمینی (ره) مهاباد به صورت آزمایشی راه اندازی شد.

وی افزود: از قابلیت های این دستگاه کم نمودن حجم زباله در مسیر خروجی به سه برابر کم تر از وزن اولیه و پودر کردن آن می باشد که به راحتی می توان پسماندهای عفونی بی خطر ساز شده را با زباله های شهری در محل مناسب ساماندهی کرد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان مهاباد بیان داشت: گاها شاهد عدم تفکیک زباله ها از مبدا در بخش خصوصی هستیم که این مسئله می تواند منجر به صدمات جسمی به کارگران شاغل در بخش پسماند بیمارستان شود.

وی اظهار داشت: طبق قرار داد فی مابین شبکه بهداشت و بخش خصوصی تمامی پسماندهای عفونی بخش خصوصی جمع آوری شده  و  همراه با پسماندهای عفونی بیمارستان در واحد بی خطر سازی پسماند ایزوله شده و سپس به عنوان پسماند معمولی تحویل خودرو های شهرداری می شود.

دکتر حسینی خاطرنشان کرد: باید آموزش های لازم توسط کارشناسان بهداشت محیط مرکز بهداشت به متصدیان و همکاران شاغل در بخش خصوصی انجام گیرد تا پسماندهای فرآوردهای خونی و شیمایی دارویی و نیز اجسام تیز و برنده از مبدا تفکیک شده و توسط خودرو جمع آوری پسماندهای عفونی بخش خصوصی تحویل واحد بی خطر ساز زباله های عفونی بیمارستان شوند.

وی در پایان افزود: این دستگاه بی خطر ساز به صورت آزمایشی  با نظر موافق تجهیزات پزشکی دانشگاه در بیمارستان راه اندازی شده است و نامه نگاری لازم باید با دانشگاه و شرکت دانش بنیان جهت استفاده از دستگاه بی خطرساز برای فرآوردهای خونی انجام گیرد. و از طرفی باید بخش خصوصی نسبت به عقد قرار داد جهت بی خطر سازی پسماندهای شیمایی و دارویی با شرکت خصوصی واقع در شهرستان ارومیه اقدام نماید.

دکتر کاملی رییس سازمان نظام پزشکی شهرستان مهاباد  اظهار داشت: سازمان انتقال خون و درمانگاه های عمومی فعال در سطح شهر و دی کلینیک تامین اجتماعی که در شهرستان فعالیت دارند سازمان های مستقل از نظام پزشکی هستند و نظام پزشکی پاسخگوی مطب های پروانه دار که دارای مجوز فعالیت هستند می باشد.

وی افزود: مدیریت پسماندهای عفونی بخش خصوصی توسط شبکه بهداشت و درمان به نحو احسن انجام گرفته و در صورت بروز مشکل تفکیک پسماندهای عفونی از مبدا مراتب به صورت مکتوب به این سازمان اعلام شود تا برخورد های قانونی لازم با خاطیان انجام گیرد.

مهندس کریمی نماینده فرمانداری در پایان این نشست با توجه به با اهمیت خواندن بی خطر سازی پسماندهای عفونی بیمارستان اعلام کرد: تحویل پسماندها از مراکز بخش خصوصی توسط خودرو پسماند باید در همان روز صورت گیرد تا از تلنبار شدن زباله های عفونی در بعضی از مراکز بخش خصوصی جلوگیری به عمل آید.

وی اظهار داشت: تفکیک زباله از مبدا توسط کارشناسان بهداشت محیط مرکز بهداشت به متصدیان شاغل در بخش خصوصی آموزش داده شود.

 


 

 


١٣:٤٤ - 1401/04/29    /    شماره : ٤٥٥٠٣    /    تعداد نمایش : ٤٢خروج