English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: جمعه ٠٤ خرداد ١٣٩٧

آمار بازدید

بازديدکنندگان امروز : 57
کل بازديدکنندگان : 464196
بازديدکنندگان آنلاين : 3


  چاپ        ارسال به دوست

فعالیت بیش از 128 هزار کارگاه صنفی در سطح استان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش باغچه ای مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان مهاباد

فعالیت بیش از 128 هزار کارگاه صنفی در سطح استان

این مطلب را زهتابی آذر کارشناس مسئول بهداشت حرفه ای استان در گفتگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان مهاباد اعلام کرد.

کارگاه بیماری های شغلی برای 45 نفر از پزشکان مراکز سلامت شهری و روستایی با حضور رئیس مرکز بهداشت مهاباد،مسئول بهداشت حرفه ای استان و کارشناسان بهداشت حرفه ای مهاباد در سالن کنفرانس مرکز مهاباد برگزار شد.

زهتابی آذر کارشناس مسئول بهداشت حرفه ای استان گفت: از این تعداد 98 درصد کارگاه های صنفی کمتر از 20 نفر را تشکیل می دهند و در سطح استان کارگاه های بالاتر از 20 نفر و حتی 50 نفر نیز در حال فعالیت می باشند.


وی افزود:این کارگاه ها شامل جوشکاری،تراشکاری،نجاری ها و درب و پنجره سازی ها و ... می باشند با توجه به رسالت سازمانی بهداشت حرفه ای باید به این کارگاه ها خدمت رسانی کرده و این کارگاه ها و گروه های هدف پر خطر صاحبان مشاغل فنی، کشاورزان، معدن کاران، رانندگان، قالیبافان، زنان خانه دار را در مقابل عوامل زیان آور محیط  کار محافظت کرده و به همین منظور پزشکان مراکز سلامت شهری نیز بایستی در خصوص بیماری های شغلی توانمند شوند.

مسئول بهداشت حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی ارومیه اظهار داشت: تاکنون 32 بیماری شغلی شناسایی شده که بیشتر در بخش صنایع و معادن مشاهده می شود کاهش شنوایی، کمر درد، آسم های شغلی از جمله عمده ترین بیماری های شغلی محیط های صنعتی کشور و آذربایجان غربی است.

وی افزود: در سطح استان معاینات سلامت شغلی در دو بخش دولتی و خصوصی انجام می شود در بخش دولتی پزشکان در مراکز سلامت این معاینات را انجام می دهند و در بخش خصوصی  در مرکز تخصصی طب کار در مرکز استان و در شهرستان ها پزشکانی که مجوز انجام معاینات شغلی را از معاونت بهداشتی دانشگاه اخذ نموده باشند در مطب های خود قادر به پذیرش مراجعه کنندگان می باشند.

زهتابی آذر در پایان افزود:علاوه بر یک مرکز تخصصی در مرکز استان 22 مرکز دیگر در سطح استان و در شهرستان های ارومیه، مهاباد ، میاندوآب ، بوکان ، ماکو ، خوی و سلماس فعالیت دارند.


سیاوش مهرور کارشناس مسئول بهداشت حرفه ای مهاباد بیان داشت: کری شغلی، سیلیکوزیس (بیماری های حاصل از سیلیس بیشتر در معادن)، آزبستوزیس( بیماری های حاصل از آزبست در معادن سنگ)، آسم شغلی(منشا گرد و غبار و ذرات مختلف در محیط های صنعتی و معدنی)، سیاه زخم شغلی، سرطان های بینی، مسمومیت با سرب(پلمبیسم)، تاثیرات اشعه های مختلف، ایجاد سرطان های مختلف و استرس از جمله شایع ترین این بیماری هاست.

وی افزود: بیماری های شغلی به سبب فعالیت کاری فرد شاغل و در اثر عوامل زیان آور محیط کار به وجود می آید و تفاوت این نوع بیماری ها با سایر بیماری های دیگر این است که پیشگیری از بیماری های شغلی آسان و مشخص است به همین خاطر آزمایش های لازم در این خصوص انجام و کارت سلامت شاغلان صادر می شود.

 


١٣:٢٤ - 1396/11/09    /    شماره : ١٧٦٧١    /    تعداد نمایش : ١٥٩خروج