English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: جمعه ٠٤ خرداد ١٣٩٧

آمار بازدید

بازديدکنندگان امروز : 58
کل بازديدکنندگان : 464197
بازديدکنندگان آنلاين : 5


  چاپ        ارسال به دوست

آذربایجان غربی یکی از 5 استان پیشتاز در نظام مراقبت های سندرمیک

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش باغچه ای مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان مهاباد

آذربایجان غربی یکی از 5 استان پیشتاز در نظام مراقبت های سندرمیک

با اجرای نظام مراقبت های سندرمیک بیماری های واگیر دار و ادغام آن در سیستم بهداشتی دانشگاه ها و شبکه های بهداشت و درمان پیشگیری از بیماری ها در سریعترین زمان ممکن انجام می شود.

دکتر حقیقی معاون فنی مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ارومیه گفت: کارگاه آموزش نظام مراقبت های سندرمیک و ادغام نظام مراقبت در سیستم بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی و سیستم شبکه های بهداشت و درمان  شهرستان های تابعه دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در حال انجام است و استان آذربایجان غربی به عنوان پنجمین استان پیشتاز این نظام را پیاده می کند.


دکتر وحید حقیقی گفت:  استان های اردبیل، هرمزگان، ایلام، گیلان و آذربایجان غربی  جزو دانشگاه هایی بشمار می روند که پیشتاز بوده و اقدامات این ادغام را آغاز کرده اند.

وی افزود: برای عملیاتی کردن اقدامات نظام مراقبت های سندرمیک تاکنون در آذربایجان غربی دوره آموزشی برای پرسنل پایانه های مرزی و گمرک های استان که بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های واگیردار هستند، در شهر سرو برگزار شده و 2 دوره در شمال آذربایجان غربی به میزبانی خوی و در جنوب استان به میزبانی مهاباد  برای 100 نفر از کارشناسان و مسئولین واحد بیماریها اجرا شده است.

وی افزود: نظام سلامت همیشه با رخداد های تهدید کننده مواجه می باشد برای مدیریت و پیشگیری از این رخدادها توسط نظام سلامت سه قدم اساسی برای آن مورد نیاز می باشد که عبارتند از  شناسایی فوری ،هشدار سریع و پاسخ دهی فوری ، نظام مراقبت سندرمیک با شناسایی سریع موارد مضنون ، این امکان را برای همکاران حوزه نظام سلامت جهت پیشگیری و اقدام اپیدمولوژیک فراهم می نماید.

دکترحقیقی اضافه کرد: آموزش های لازم به صورت آبشاری در آذربایجان غربی در حال انجام است تا از ابتدای سال آینده ادغام نظام مراقبت سندرمیک در سیستم نظام پزشکی انجام شود که در این صورت امکان پیشگیری بهتر بیماری ها در سریع ترین زمان ممکن می شود.

شایان ذکر است: بیماری سندرمیک یا همان بیماری های واگیر شامل 14 سندرم با 2 یا سه علامت می شود که شامل تب حاد، سندرم تب و خونریزی، شبه آنفلوانزا، عفونت شدید تنفسی، تب و علائم نورولوژیک (علائم عصبی)، تب های طولانی، سندرم زردی حاد، مسمومیت غذایی، اسهال حاد آبکی، اسهال خونی، فلج شل حاد، شوک عفونی و سرفه مزمن است.

 

 

 

 


١٣:٣٢ - 1396/11/24    /    شماره : ١٧٨٦٩    /    تعداد نمایش : ١٦٠خروج