English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: دوشنبه ١٩ آذر ١٣٩٧

آمار بازدید

بازديدکنندگان امروز : 201
کل بازديدکنندگان : 509981
بازديدکنندگان آنلاين : 11


  چاپ        ارسال به دوست

دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی در سطح کشور جایگاه ویژه ای پیدا کرده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش باغچه ای مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان مهاباد

دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی در سطح کشور جایگاه ویژه ای پیدا کرده است.

این مطلب را رئیس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در برنامه "کارنامه چهل"صدا و سیمای مرکز مهاباد اعلام کرد.

دکتر جواد آقازاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی یک شنبه 8 مهر ماه 1397 میهمان برنامه تلویزیونی " کارنامه چهل " در صدا و سیمای مرکز مهاباد بود .

وی در این برنامه ضمن اشاره به وضعیت حوزه سلامت در قبل از انقلاب گفت: در سال 56 وارد دانشگاه شدم در آن زمان محدودیتهای زیادی  از جمله تعداد بیمارستانها ،سطح آموزش و متخصصین وجود داشت،حتی مراجع تخصصی برای علم پزشکی بروز شده نبود. در بیشتر شهر ها و روستاها به دلیل کمبود پزشکان متخصص و عمومی پزشکان بنگلادشی و هندی خدمت می کردند.

وی افزود: قبل از انقلاب برای رشته دندان پزشکی، رشته های تخصصی و فوق تخصصی شدیدا کمبود داشتیم و پزشکان ایرانی برای طی کردن دوره های تخصصی می بایست به کشورهای مختلف می رفتند بعد از انقلاب دانشگاه های  علوم پزشکی شکل گرفتند و براساس نیاز جهت تربیت پزشکان متخصص و فوق تخصص توسعه پیدا کردندو نیاز های داخل کشور برطرف گردید.

وی اظهار داشت: بالطبع با آمدن علم جدید تکنولوژی جدید هم بروز شد و در منطقه از نظر پزشکی سرآمد شدیم و در حال حاضر نیز اکثر بیماران در داخل کشور مداوا شده و به خارج اعزام نمی شوند مثلاً در سالیان گذشته جراحی قلب در دانشگاه علوم پزشکی ارومیه به صورت نوپا در حال انجام شدن بود و امروز به صورت یک عمل روتین در آمده و یا در زمینه پیوند اعضا در استان آذربایجان غربی  2700 پیوند کلیه انجام گردیده است.

وی افزود: افزایش تولید علم سبب تولید خدمات بهداشتی و درمانی می شودو ما در منطقه رتبه خیلی خوبی از لحاظ تولید علم داریم و رشد سریع و محسوسی داشته ایم.

 دکتر آقازاده همچنین گفت: در دانشگاه علوم پزشکی ارومیه تعداد دانشجویان در تمام رشته ها، حدود 4400 نفرمی باشد و سالانه 180 تا 200 نفر در رشته های پزشکی و در رشته های کارشناسی حدود 380 نفر پذیرش دانشجو داریم و درحالی که در سال 56 فقط حدود 40 نفر دانشجوی پزشکی پذیرش داشت.

وی اظهار داشت:دانشگاه علوم پزشکی ارومیه از لحاظ رده بندی جایگاه خیلی ویژه ای در سطح کشور پیدا کرده ،حدود 420 نفر هیات علمی در رشته های مختلف بالینی ، علوم پایه ، در کارشناسی ارشد ، PHD و در اکثر رشته های تخصصی دانشجوی رزیدنت پزشکی تربیت می شوند.

وی افزود:اخیرا  بین دانشگاه علوم پزشکی ارومیه ،تبریز و همچنین دانشگاه آتاتورک ارزروم کشور ترکیه یک تفاهم نامه امضا کردیم و طی آن با توجه به کمبود دانشجویان رشته های تخصصی رادیولوژی و نیاز شهرستان ها به این رشته توانستیم مجوز تربیت رزیدنت رایولوژی را اخذ کنیمو این فرصت باعث می شود که متخصصان بومی را تربیت کنیم و نیازهای منطقه را برطرف نماییم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: در رشته جراحی اعصاب ،ارتوپدی در حال تربیت نیروهای تخصصی و رشته های داخلی ودر بعضی رشته ها ازجمله کلیه در حال پذیرش نیروهای فوق تخصص  هستیم در اکثر رشته ها در حال تربیت فوق تخصص هستیم و در رشته توراکس اخیرا برای اخذ فلوشیپ اقداماتی انجام گرفته استو بی تردید از نظر جایگاه علمی و تربیت نیروهای تخصصی نسبت به سال 56 پیشرفت قابل توجهی داشته ایم.

وی ادامه داد:در دانشکده داروسازی که اخیرا افتتاح شد سالانه حدود 40 تا 45 نفر دانشجوی داروسازی پذیرش می شوند. دانشگاه علوم پزشکی ارومیه درحال انجام یک برنامه مشترک با  انستیو پاستور می باشد به طوری که نژاد هایی از حیوانات آزمایشگاهی وجود دارند که در پاستور این حیوانات را برای محققین تربیت می کنند برای بقا نسل این حیوانات یک تفاهم نامه میان موسسه پاستور و دانشگاه امضا شده  که دانشگاه علوم پزشکی ارومیه به عنوان قطب دوم در تولید نسل این حیوانات این موسسه را یاری می کند. و این اقدامات سبب پایه ریزی تحقیقات زیر بنایی  برای کشور می شوند.

وی خاطرنشان ساخت: اخیرا مجوز تاسیس پژوهشکده سلولی ملکولی نیز اخذ شد و ارزش این پژوهشکده از یک دانشکده نیز بالاتر است و برای خود بودجه و اعضای هیات علمی مشخصی خواهد داشت و گام مهمی در جهت توسعه دانشگاه علوم پزشکی ارومیه محسوب می شود.

در ادامه رئیس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه گفت:در سال 1392 با توجه به اینکه از نظر شاخص های کشوری در رتبه 28 قرار داشتیم، برای دانشگاه نقشه راهی را طراحی کردیم و برای  دومسیر برنامه ریزی نمودیم یکی ایجاد فضاهای فیزیکی که دسترسی مردم را به خدمات بهداشتی و درمانی آسان و راحت نماید و دیگری نیروی انسانی ماهر بود، بعبارت دیگردر فضای فیزیکی جدید ایجاد شده نیروی های انسانی ماهر باید خدمت رسانی می کردند و در همین راستا حدود 2 هزار نفر نیروی انسانی ماهر در حوزه بهداشت و درمان جذب کردیم.

در سال 94 در حوزه بهداشت برای ارتقا شاخص های بهداشتی حدود 180 خانه بهداشت در عرض یکسال احداث شد و بیشترین تعداد خانه های بهداشت را در سطح کشور ساختیم و سبب افزایش دسترسی مردم روستا به خانه های بهداشت شد و این افراد را تحت پوشش اکتیو از نظر پایش های سلامت قرار دادیم.

در روستا های پرجمعیت و شهرها نیازمند مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه های سلامت شهری بودیم در طی یک برنامه جامع حدود 533 پروژه بهداشتی و درمانی در سطح شهرها و روستا ها احداث شد و  یک مشکلی که هم  وجود داشت بحث زیست پزشکان مراکز روستایی بود پزشکان در یک شرایط خیلی بدی بیتوته می کردند و کلیه مراکز زیست پزشکان بازسازی گردید.

مراکز خدمات جامع سلامت اکثرا قدیمی بود و نیاز به بازسازی و تجهیزات جدید داشت همه این اقدامات در طرح تحول سلامت انجام شد و  اخیرا با حضور وزیر بهداشت 108 پروژه بهداشتی را در سطح استان افتتاح کردیم با احداث این طرح ها دسترسی مردم را به مراکز و پایگاه های سلامت راحت تر و آسان تر شد.


رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ادامه داد: در بحث حاشیه شهرها از 600 هزار نفر جمعیت حاشیه نشین توانستیم  450 هزار نفر جمعیت را تحت پوشش قرار دهیم این افراد روستایی و شهرنشین نبودند و خدمات بهداشتی نمی گرفتند با ایجاد پایگاه های سلامت و مراکز خدمات جامع سلامت شهری به صورت فعال توسط همکاران حوزه بهداشت و مراقبین سلامت که لازم است از همه این عزیزان تلاشگر تشکر کنم خانه به خانه برای خانوار ها پرونده الکترونیکی تشکیل شد. فرزندان آنها واکسینه شده و افراد 30 سال به بالا مورد پایش و ارزیابی برای بیماری های مثل دیابت قرار گرفتند افرادی که دچار بیماری دیابت بودند برای درمان به مراکز تخصصی معرفی شدند تا تحت درمان قرار گیرند.

بیش از 97 درصد از مردم استان تحت پوشش برنامه سیب (سامانه یکپارچه بهداشت)قرار گرفتند و برای این افراد پرونده الکترونیک تشکیل شد برای مثال از طریق این برنامه مشخص می شود که در کدام روستا مادر باردار پرمخاطره داریم تا تحت نظر قرار بگیرند و با توجه به کوهستانی بودن مناطق استان و شرایط اقلیمی با همانگی اداره هواشناسی اقدامات لازم را برای مادر باردار پرخطر قبل از بارش برف انجام داده و ماداران را بلافاصله در اقامت سرا ها و یا هتل ها اسکان می دهیم و این باعث شد در بحث حاشیه ها دسترسی مردم به مراکز و پایگاه ها با سهولت بیشتری انجام شود و سبب تحولی در ارتقا شاخص های بهداشتی استان در سطح کشور شد.

وی خاطرنشان ساخت: میزان مرگ و میر مادران باردار از 17 در صد هزار به 9 در صد هزار کاهش یافت و استان آذربایجان غربی حائز رتبه برتر کشوری در زمینه مراقبت از ماداران باردار شد در طول 6 بار شاخص مراقبت از مادران باردار در استان آذربایجان غربی 96 درصد بودیم که 10 درصد از متوسط کشوری بالاتر بود 80 درصد مادران باردار در سامانه سیب شناسایی شدند و این آمار خیلی خوبی برای پایش مادران باردار می باشد حداقل دو بار مراقبت های پس از زایمان برای مادران باردار توسط مراقبین سلامت انجام می شود. 93 درصد مادران ما تحت پوشش این مراقبت ها قرار دارند یکی دیگر از شاخص های ارتقا یافته کاهش زایمان های غیر ایمن بود بیش از 99 درصد افراد در تمام استان واکسینه هستند و باعث کاهش بیماری های واگیر و ریشه کنی بیماری فلج اطفال شد کاهش مرگ ومیر کودکان زیر 5 سال و نوزادان و کودکان زیر 1 سال و شاخص های دیگر سبب شد دانشگاه علوم پزشکی ارومیه از نظر شاخص های بهداشتی جزو 9 دانشگاه برتر در سطح کشور ارزیابی شود.

وی افزود: در شهرستانهای سلماس،مهاباد،بوکان،میاندوآب،نقده مجمتمع آموزش عالی سلامت وجود دارند و در شهرستان خوی مجمتع آموزش عالی سلامت با قدمت بالا وجود داشت و  دانشکده علوم پزشکی شکل گرفت .

ساختمان مجتمع آموزش عالی سلامت مهاباد که ساختمان آن آماده و در ایام مبارک دهه فجر افتتاح می شود و در این مجمتع رشته پرستاری و رشته های مرتبط با رشته پزشکی را خواهیم گرفت و این مجتمع ها جهت تربیت نیروی انسانی برای انجام خدمت رسانی به مردم شکل گرفته است.

طی بازدیدی که با وزیر بهداشت از ساختمان این مجتمع داشتیم دارای پیشرفت فیزیکی بیش از 94 درصد می باشد و انشاالله تا دهه فجر مجتمع آموزش عالی سلامت مهاباد آماده بهره برداری می شود.

دکتر آقازاده در پایان گفت: لازم می دانم از همکاری و همراهی استاندار آذربایجان غربی ، فرمانداران ، نمایندگان ،ائمه جمعه، شوراهای اسلامی ، نیروهای نظامی ، انتظامی ، امنیتی ، تمامی سازمانها ، رسانه ها اعم از رسانه ملی ، فضای مجازی و رسانه های مکتوب ، سازمانهای مردم نهاد و همچنین مردم با دانشگاه علوم پزشکی که در این پیشرفتهای قابل توجه عرصه سلامت نقش داشتند تشکر نمایم.

 

 


١٣:٢٢ - 1397/07/11    /    شماره : ٢٠٧٩٤    /    تعداد نمایش : ٨٣خروج